Недавні події в Україні дали всім українцям надію на гарне майбутнє, засноване на верховенстві права, хорошому державному управлінні і відкритому суспільстві. Аудит і бухгалтерський облік відіграють життєво важливу роль у створенні більш відкритого суспільства і є передумовою для вдалого та ефективного державного управління.
Разом з тим, висока якість аудиту світового рівня може бути забезпечена лише тоді, коли аудиторська професія буде ефективно регулюватися. Причому, регулюватися органом, повністю незалежним від самої професії.
Значимість аудиту для компанії
Аудит фінансової звітності компанії кваліфікованими незалежними аудиторами, виконаний у відповідності з міжнародними стандартами, дає користувачам такої звітності впевненість у тому, що на неї можна покластися, і що представлена в ній інформація є достовірною і об'єктивною.
Користувачами фінансової звітності є як банківські установи, державні органи, так і саме суспільство, люди, які інвестують в компанії. Наявність аудованої публічної фінансової звітності в компанії допомагає цілому колу її користувачів ефективно взаємодіяти з компанією, підкріплює її статус і забезпечує високий рівень корпоративного управління.
Крім того, аудійована фінансова звітність допомагає компаніям отримати доступ до ринків фінансового капіталу і стимулює інвестиції, як внутрішні, так і зовнішні.
Важливість незалежного аудиту фінансової звітності високо оцінюється в країнах з ринковою економікою, де на законодавчому рівні обов'язковість проведення аудиту фінансової звітності визначена для всіх, крім малого бізнесу, в усіх країнах Європейського Союзу, в більшості країн світу.
Реальні переваги для суспільства
Суспільство в цілому зацікавлене в стабільності національної економіки. Аудитори повинні виступати якимись сателітами між бізнесом і суспільством, бути агентами суспільства.
А підвищення публічного інтересу до відкритості та надійності фінансової інформації компаній з боку суспільства, уряду, регуляторів та інших користувачів фінансової звітності, стимулює аудиторів робити свою роботу ефективно і якісно, тим самим, забезпечуючи стабільність.
Аудитори є передумовою відкритості, гарного державного управління та організованого суспільства. Можна сказати, що аудитори підвищують фінансову стабільність, зокрема, стабільність суб'єктів суспільного інтересу (банки, страхові компанії і пенсійні фонди, інші фінансові установи), оскільки відкритість і якісне управління такими компаніями є ключовими для суспільства.
Більшість фінансових криз були обумовлені недостатньою відкритістю та корпоративним управлінням банків. Абсолютно невипадково, що банки, фінансова звітність яких аудіювалась міжнародними аудиторами, здійснювали свою діяльність краще і з меншою ймовірністю могли потерпіти невдачу.
Очевидні переваги для бізнесу
Недавнє опитування фінансових директорів великих компаній приватного сектора щодо значущості наданих їм аудиторських послуг показало, що вони побачили відчутну цінність аудиту, як в отриманні фінансування, так і в залученні внутрішніх вигод для компаній.
Так, 53% компаній відповіли, що аудиторські звіти допомогли їм отримати зовнішнє фінансування, 87% зазначили, що аудит сприяв поліпшенню внутрішнього контролю в компанії. Аудит є важливим для акціонерів компанії в частині отримання надійних фінансових звітів, відзначили 80% реципієнтів.
Також понад 80% опитаних компаній сказали, що аудит допоміг їм удосконалити бухгалтерські системи, сприяв професійному розвитку бухгалтерів компанії, поліпшив податковий облік та звітність, а також фінансовий менеджмент в цілому.
Вигідний аудит і для банків
Ефективні аудиторські перевірки дають банкам та іншим фінансовим установам впевненість у тому, що фінансова звітність, надана компанією, є надійною і об'єктивною.
Компанії, які готують фінансову звітність відповідно до стандартів МСФЗ, і звітність яких аудіюєтся авторитетними аудиторськими фірмами, які відрізняються від інших компаній та загалом представляють менший ризик неповернення кредиту.
Як правило, банки мають право визначити більш низький ризик, що відбивається в більш низькій процентній ставці за кредитом.
Крім того, ефективне управління ризиками неповернення за кредитними портфелями може дозволити банківським регуляторам знизити вимоги до капіталу банків, які демонструють таке управління ризиками.
Аудитори також брали участь в опитуванні і виділили наступні переваги аудиту фінансової звітності для компаній:
- навколо компанії створюється атмосфера довіри, що дозволяє виходити на IPO;
- основні контрагенти, кредитори та потенційні акціонери можуть покладатися на фінансову звітність компанії, особливо, коли є історія кількох років аудиту;
- щорічний аудит поліпшує дисципліну і культуру контролю всередині компанії;
- іноземні або місцеві кредитні установи часто запитують перевірені фінансові звіти для цілей отримання фінансування і т. д.
Можливі виклики значущості аудиту
Є ряд проблем, виділених зацікавленими сторонами, які можуть впливати на зменшення або обмеження важливості аудиту. Ці проблеми не є унікальними для України, і є загальними у багатьох країнах.
1. Якість аудиту може бути настільки низькою, що аудит не принесе ніякої користі. Тим не менш, рішенням є ефективне забезпечення контролю якості з боку незалежного регулятора, який має повноваження застосовувати значні штрафні санкції за недотримання стандартів аудиту.
2. Аудитори не є незалежними від компаній, аудит яких вони проводять, так що немає ніякої вигоди для зовнішніх користувачів. Забезпечення незалежності та дотримання етичних вимог самими аудиторами поряд з постійним контролем з боку незалежного регулятора аудиторської діяльності знижують ризик.
3. Переваги аудиту не перевищують витрати на нього - потреба в ньому, по суті, є податком для компаній. Компанії - представники малого бізнесу повинні мати свободу вибору - проводити чи не проводити аудит - це норма для всіх країн ЄС, однак багато маленьких компаній як і раніше воліють проводити аудит.
Незважаючи на це, переваги аудиту суб'єктів суспільного інтересу ширші, ніж просто економічні вигоди для компанії і її акціонерів - прозорість, ефективне управління та достовірна звітність в більшій частині економіки країни залежить від аудиту, метою якого є підвищення довіри до фінансової інформації, яка дозволяє всім, хто взаємодіє з компаніями в суспільстві, робити усвідомлений вибір і приймати ефективні рішення.
Аудит в Україні не буде мати такої значущості без ефективного і незалежного регулювання професії
Щоб аудит виконував ключову роль в суспільстві, його потрібно підняти до відповідного рівня якості, забезпечити незалежність і чітке дотримання етичних стандартів представниками професії - все це є абсолютними цінностями і атрибутами професії.
Треба сказати, що однією з основних причин недооцінення важливості роботи аудитора в суспільстві є відсутність ефективного і незалежного регулятора професії. І Міністерство фінансів України вже зробило певні кроки до створення незалежного регулятора у відповідності з Директивами ЄС та найкращими міжнародними практиками.
Різниця між аудиторською професією в Україні та в країнах ЄС
Спочатку аудитори у всій Європі були саморегульованими, як в Україні сьогодні. Однак, з часом неефективність саморегульованих органів зросла, аудиторські органи були не в змозі в одній особі регулювати професію і бути її представниками одночасно.
З часів світових фінансових криз в 80-х і 90-х років і пізніше внаслідок більш високого публічного інтересу та впливу проблем в аудиті на суспільство, діяльність аудиторів в Європі регулюється незалежними регуляторами, які спонсоруються урядом, самими аудиторами, а також суб'єктами суспільного інтересу.
Існує гостра необхідність у реформі регулювання аудиту в Україні
Саморегулювання професії аудитора в Україні не є ефективним, як і в багатьох інших країнах. Україна повинна трансформувати свій аудиторський ринок, щоб відповідати потребам економіки зростання країни, підняти стандарти і довіру до аудиту з боку як внутрішніх, так і міжнародних інвесторів.
Поліпшення якості наданих аудиторських послуг можливо лише за допомогою створення незалежного від професії регулятора, особливо для суб'єктів суспільного інтересу, згідно з Директивами ЄС.
Незалежний орган нагляду за професією спільно з саморегулюючими органами, такими, як Аудиторська палата та інші професійні організації, можуть поліпшити контроль за якістю аудиторських послуг і забезпечити таку необхідну фінансову прозорість всій економіці України.
Європейське професійне співтовариство давно очікує від України на фундаментальну реформу в аудиті. Тепер українське суспільство повинне вимагати на негайну реформу, аудит повинен зіграти свою життєво важливу роль у створенні відкритого, добре керованого суспільства, що є метою самих громадян і бізнес-спільноти всієї України.
Джон Хупер, провідний консультант FINSTAR Project