EU Flag Ukrainian Flag
EU-FINSTAR
(Проект технічної допомоги за пріоритетними напрямками фінансового сектору в Україні)

Ua  En

Бенефіціари проекту:
НБУ

Міністерство фінансів

НКЦПФР

Нацкомфінпослуг


Проект фінансується ЄС:


Проект впроваджується
консорціумом компаній
на чолі з Human Dynamics:
Новини фінринків

Національний банк змінює вимоги до обов’язкових резервів банків для здешевлення кредитів і дедоларизації економіки
12 грудня, 15:10

Національний банк змінює вимоги до обов’язкових резервів банків для здешевлення кредитів і дедоларизації економіки

З 10 березня 2020 року норми обов’язкових резервів банків залежатимуть від валюти залучених коштів, а не від їхньої строковості, як зараз. Для гривневих коштів буде встановлено нульову ставку резервування, а для валютних – 10%. Це сприятиме двом стратегічним цілям Національного банку – активізації банківського кредитування та дедоларизації економіки.

"На нашу думку, зміна підходу до формування резервів не лише сприятиме зниженню доларизації банківських вкладів, а й допоможе швидше здешевити гривневі кредитні ресурси для населення та бізнесу", – наголосив Голова Національного банку Яків Смолій, оголошуючи це рішення під час пресбрифінгу з монетарної політики.

Сьогодні валютні кредити незатребувані ані серед бізнесу, ані серед населення, хоча валютна ліквідність банківської системи сягає близько 6 млрд дол. США. Водночас економіка потребує активізації кредитування в національній валюті. Однією з передумов для цього є зменшення відсоткових ставок у гривні.

Зменшення облікової ставки Національного банку упродовж цього року з 18% до 13,5%  і очікування її подальшого зниження до 8% поступово транслюються у здешевлення гривневих кредитів. Обнуління вимог обов’язкового резервування у гривні надасть додатковий імпульс цьому процесу завдяки здешевленню для банків гривневих залучень.

Водночас відтермінування запровадження нового підходу пов’язане з необхідністю перехідного періоду, під час якого банки підлаштовуватимуть свої комерційні політики під оновлені вимоги до обов’язкових резервів.

Запровадження нового підходу до формування банками обов’язкових резервів затверджено Рішенням Правління Національного банку №926-рш від 12 грудня 2019 року "Про внесення зміни до рішення Правління Національного банку України від 23 листопада 2017 року №752-рш". Зміни набувають чинності 10 березня 2020 року.

Довідково:

Поточні нормативи обов’язкового резервування для банків розраховуються залежно від строковості залучених коштів. Для строкових коштів вони становлять 3%, для коштів, залучених на поточні рахунки – 6,5%.

bank.gov.ua

Інформаційні матеріали стосовно впровадження в Україні фінансової звітності за таксономією МСФЗ XBRL
Відеоновини
Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР, в програмі "Фінансовий тиждень"
Реформи у сфері обліку та аудиту в Україні - Європейське майбутнє (укр. мовою).
Перший професійний форум аудиторів "Європейське майбутнє ринку аудиторських послуг"
FINREP II: Пілотний проект створення карти відповідностей (mapping) для таксономії МСФЗ
Аудиторська реформа в Україні
Пенсійна реформа в Україні
Financial Times: Вадим Храмов про Україну (Bank of America Merrill Lynch)
Чи повинен Донбас отримати особливий статус?
Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР, в програмі "Фінансовий тиждень"
Архів відеоновин
Матеріали конференцій у рамках циклу заходів «Реформа аудиту в Україні».
Матеріали конференції "Реформи у сфері обліку та аудиту в Україні - Європейське майбутнє", яка пройшла в Києві 13 квітня 2016 р.