EU Flag Ukrainian Flag
EU-FINSTAR
(Проект технічної допомоги за пріоритетними напрямками фінансового сектору в Україні)

Ua  En

Бенефіціари проекту:
НБУ

Міністерство фінансів

НКЦПФР

Нацкомфінпослуг


Проект фінансується ЄС:


Проект впроваджується
консорціумом компаній
на чолі з Human Dynamics:
Новини фінринків

Банки прогнозують збільшення попиту населення та бізнесу на кредити – опитування про умови кредитування
24 січня, 15:30

Банки прогнозують збільшення попиту населення та бізнесу на кредити – опитування про умови кредитування

Банки констатують зростання попиту на кредити населення та бізнесу і прогнозують збереження цієї тенденції у І кварталі 2020 року. Найбільше цьому сприяло зниження відсоткових ставок.  Великі банки очікують певного пожвавлення попиту на іпотечне кредитування.

Водночас конкуренція за якісних позичальників між фінансовими установами сприяла пом’якшенню стандартів кредитування фізичних та юридичних осіб. Про це йдеться у звіті "Опитування про умови банківського кредитування" за І квартал 2020 року.

Зниження відсоткових ставок у ІV кварталі стимулювало попит на кредити населенню і бізнесу

У жовтні – грудні банки констатували зростання попиту бізнесу на кредити. Переважно це кредити МСП, короткострокові позики, гривневі кредити. Два квартали поспіль банки стверджують, що ключовою причиною зростання попиту на кредити стало зниження відсоткових ставок. Крім того, як і в попередніх кварталах, зацікавленість бізнесу в залученні кредитних коштів зумовлена потребами в оборотному капіталі та коштах для інвестицій.

Водночас у минулому кварталі банки пом’якшували стандарти кредитування для малого та середнього бізнесу, а також для гривневих кредитів бізнесу на тлі позитивних економічних очікувань, конкурентного тиску з боку інших банків та наявності великого обсягу ліквідності. Банки також збільшили рівень схвалення кредитних заявок МСП через зниження відсоткових ставок та зміну строковості кредитів.

Зростав у IV кварталі і попит населення на споживчі кредити. За спостереженнями банків, цьому сприяли зниження відсоткових ставок та поліпшення споживчих настроїв. Конкуренція за позичальників стимулювала банки пом’якшувати стандарти споживчого кредитування у минулому кварталі.

У І кварталі 2020 року банки продовжать пом’якшувати стандарти кредитування

У січні – березні банки прогнозують подальше збільшення портфелів кредитів населенню та бізнесу, а також приплив депозитів з обох сегментів.

Для ринку іпотечного кредитування переважна більшість опитаних банків не очікують змін у попиті з боку населення, хоча великі банки окремо зазначили, що розвиток ринку нерухомості та споживацька впевненість можуть несуттєво його збільшити.

Банки також очікують пом’якшення стандартів надання позик для малого та середнього бізнесу, гривневих кредитів, а також короткострокових позик. Так само вони очікують на пом’якшення стандартів споживчого кредитування.

До кінця березня банки прогнозують зниження кредитного та операційного ризику, і не очікують змін процентного, валютного ризику та ризику ліквідності.

Наступне опитування про умови банківського кредитування про очікування на ІІ квартал 2020 року буде опубліковано у квітні 2020 року.

Примітка. Опитування проводилося з 17 грудня 2019 року до 10 січня 2020 року серед кредитних менеджерів 49 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 99%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

Довідка. Національний банк України публікує  звіт "Опитування про умови банківського кредитування" щокварталу. Мета опитування – поліпшити розуміння стану й тенденцій розвитку кредитного ринку Національним банком України та учасниками банківського сектору. Звіт містить узагальнені оцінки і прогнози змін стандартів та умов кредитування корпоративного сектору і домогосподарств, змін кредитного попиту тощо.

bank.gov.ua

Інформаційні матеріали стосовно впровадження в Україні фінансової звітності за таксономією МСФЗ XBRL
Відеоновини
Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР, в програмі "Фінансовий тиждень"
Реформи у сфері обліку та аудиту в Україні - Європейське майбутнє (укр. мовою).
Перший професійний форум аудиторів "Європейське майбутнє ринку аудиторських послуг"
FINREP II: Пілотний проект створення карти відповідностей (mapping) для таксономії МСФЗ
Аудиторська реформа в Україні
Пенсійна реформа в Україні
Financial Times: Вадим Храмов про Україну (Bank of America Merrill Lynch)
Чи повинен Донбас отримати особливий статус?
Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР, в програмі "Фінансовий тиждень"
Архів відеоновин
Матеріали конференцій у рамках циклу заходів «Реформа аудиту в Україні».
Матеріали конференції "Реформи у сфері обліку та аудиту в Україні - Європейське майбутнє", яка пройшла в Києві 13 квітня 2016 р.